Warsztaty w szkołach podstawowych WWW

Cykl pięciu półtoragodzinnych warsztatów „ABC wolontariatu” w pięciu różnych szkołach podstawowych.

  1. W dniu 19/12/2019 roku w SP 10.
  2. W dniu 25/10/2019 roku w SP 69.
  3. W dniu 04/11/2019 roku w SP 26.
  4. W dniu 13/11/2019 roku w SP 42.
  5. W dniu 12/12/2019 roku w szkole Horyzont – Wolnej Edukacja Demokratyczna.

Warsztaty były prowadzone przez wolontariuszy Annę z Ukrainy i Callina z Rumunii oraz edukatorkę Martę Szymaniuk według wcześniej przygotowanego konspektu:
TYTUŁ: ABC wolontariatu
Cel: promowanie wolontariatu wśród dzieci
Promowanie wolontariatu poprzez metody edukacji pozaformalnej. Informowanie dzieci o ich możliwościach, gdzie i jak mogą pomagać.
20 kartek papieru A4, 20 długopisów/ołówków, 3 kartki A3, karteczki samoprzylepne, taśma klejąca, naklejki z logiem CIM Horyzonty, materiały promocyjne inne organizacje, wydrukowane aneksy
Lista obecności, zgody rodziców
Krzesła i stoły odpowiednie dla grupy
miejsce gdzie można powiesić kartki A3 i inne materiały (tablica?)
Opis warsztatów
Trenerzy przedstawiają się, mówią kim są i po co tu do nich przyszli. Pytają dzieci czy wiedzą co to jest WOLONTARIAT, w razie potrzeby tłumaczą dokładnie co to jest.
Aby móc pracować w miłej atmosferze przeznaczamy parę minut na grę: stoimy w kręgu (jeśli się da w danej sali) i rzucamy do siebie piłkę. Osoba, która złapie piłkę musi powiedzieć swoje imię oraz jedną rzecz, którą lubi (mogą spróbować po angielsku)
np. Ania – dogs, Marcin – bikes
Podajemy przykłady POMAGANIA INNYM używając informacji z gry, np. aby pomagać można robić to co się lubi, Ania -pomagać zwierzętom.
Dzieci mają za zadanie narysować SUPER Wolontariusza. Jak taka osoba musi wyglądać i jakie mieć cechy aby móc innym pomagać.
Trenerzy chodzą i oglądają rysunki, rozmawiają z dziećmi na ten temat. Potem chętne osoby mogą zaprezentować klasie swój rysunek. Trenerzy zbierają informacje od dzieci i te cechy, które się najczęściej pojawiały zapisują na karteczkach samoprzylepnych i doklejają do plakatu A3 – VOLUNTEER.
Potem tłumaczą dzieciom, że aby pomagać innym, wcale nie trzeba być np. NAJSILNIEJSZYM NA ŚWIECIE, wystarczy trochę czasu i dobrych chęci. Ale mogą się stać takim Super Wolontariuszem gdy zaczną pomagać,gdyż te cechy rozwija wolontariat.
Aby im to pokazać przechodzą do kolejnego zadania
DRUGIE ZADANIE – ok. pół godziny
Prosimy o 8 ochotników na środek. Jeden trener wychodzi z nimi na korytarz i czyta im opisy osób, które zagrają w scence.
W tym czasie reszta trenerów rozdaje (na parę) opisy organizacji Poznańskich i w razie potrzeby tłumaczy o co chodzi w danym opisie.
Gdy ochotnicy wchodzą grają swoje postaci np. Kasia – ważna dla niej jest ekologia, więc zbiera śmieci, Adam – lubi rysować, więc pokazuje, że rysuje.
Trener czyta opisy osób, a organizacje powinny się zgłosić kiedy uważają, że jest to odpowiedni dla nich wolontariusz.
Przy każdej osobie jest wiele możliwości, za każdym razem próbujemy nakierować dzieci na Szkolne Koło lub na własne inicjatywy np. pomoc sąsiadom, zbiórka w szkole.
Rozdajemy naklejki z logiem CIM Horyzonty i dla chętnych inne materiały, gdyby chciały pokazać je swoim rodzicom.
Na zakończenie możemy zrobić wspólne zdjęcie lub okrzyk.
Para ochotników losuje przykład i musi pokazać ten typ wolontariatu np. POMOC OSOBOM STARSZYM (trener podpowiada jak może to wyglądać – przeprowadzenie przez ulicę, zrobienie laurki). Inne dzieci zgadują.

Scroll to top
Skip to content