SOS – SEEDS OF SUSTAINABILITY

21 maja polska grupa reprezentująca stowarzyszenie CIM Horyzonty w składzie: Paweł (lider grupy), Flora, Asia, Marta, Piotr oraz Karol  wyruszyła do włoskiego miasta Bari. Tam o godzinie 19.00 spotkaliśmy się z innymi uczestnikami wymiany pochodzących z takich krajów jak: Cypr, Grecja, Włochy, Hiszpania oraz Estonia. Organizatorzy tego przedsięwzięcia Noa Philsalis oraz Rosanna Bellomo, zadbały o łatwy dojazd do małej miejscowości Puglia di Gravina gdzie każdy z nas mógł rozpakować się i odpocząć po trudach podróży.

Pierwszego dnia wymiany facylitatorki postawiły na integrację grupy oraz na ustalenie celów i zasad obowiązujących wszystkich uczestników. Wieczorem po raz pierwszy spotkaliśmy się w naszych refleksyjnych grupach i mogliśmy podzielić się wrażeniami z tego jakże przyjemnego dnia.

Drugi dzień obfitował w warsztaty związane z głównym tematem wymiany. Uczyliśmy się jak zrobić samemu naturalne produkty do czyszczenia, kosmetyki, a także jak samemu przygotować z niewielu składników migdałowy deser i włoską pizzę. Pomiędzy praktycznymi zajęciami, był też czas na dyskusję o naszych ekologicznych nawykach, podczas których osoby dopiero wchodzące w temat zrównoważonego rozwoju mogły uczyć się od swoich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Po upieczeniu pizzy był czas na tańce i śpiewy do późnych godzin nocnych.

W piątek mogliśmy uświadomić sobie wpływ jaki mamy na naszą planetę. Każdy z uczestników obliczył swój ślad ekologiczny (ecological footprint – wskaźnik wpływu jednostki na zużycie energii i surowców naturalnych) i wziął udział w zabawie oraz dyskusji na temat skutków naszych codziennych działań. Po obiedzie, Miquel, właściciel posesji, na której się znajdowaliśmy, pokazał nam jak można uprawiać warzywa i owoce bez użycia chemikaliów i bez marnotrawienia zasobów naturalnych. Opowiedział nam także o tradycjach charakterystycznych dla tego regionu Włoch. Na zakończenie dnia, każda grupa reprezentująca swój kraj, miała okazję pozostawić po sobie pamiątkę w postaci stworzenia i udekorowania ławek do siedzenia.  

25 maja był dniem długo wyczekiwanym przez wiele osób, gdyż w sobotę wyruszyliśmy do Bari. Najpierw posprzątaliśmy plażę, ucząc się przy tym odpowiedniego podziału śmieci oraz pokazując na swoim przykładzie, że można samemu zadbać o czystość swojego miasta. Później każdy z nas miał czas wolny na zwiedzanie miasta i odpoczynek.

Za to w niedzielę każde stowarzyszenie mogło zaprezentować siebie oraz swoje działania. Omówiliśmy jak wygląda podejście do ekologii w naszych krajach i jak to możemy zmienić. Korzystając z materiałów dostępnych na miejscu stworzyliśmy małe kartonowe portfele, a następnie uczyliśmy się od naszej kucharki, jak się robi włoski makaron. Po zjedzeniu kolacji, każdy kraj przygotował swoje stanowisko, przy którym opowiadał o swoich tradycjach, częstował tradycyjnymi daniami oraz zaprezentował piosenkę lub taniec.

W poniedziałek połączyliśmy spacer do miasta Graviny ze sprzątaniem mijanych ulic. Następnie spotkaliśmy się z burmistrzem miasta oraz pracownikami na rzecz Parku Narodowego Graviny, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o ich działaniach na rzecz czystości miasta i ekologii. Po powrocie nasi organizatorzy przygotowali dla nas specjalne pomieszczenie, w którym mogła odbyć się refleksyjna dyskusja na temat wymiany oraz naszych przeżyć.

Ostatni dzień programu skupił się na podsumowaniu informacji zdobytych podczas tego intensywnego tygodnia. Dowiedzieliśmy się też o projektach i pojęciach związanych z programem ERASMUS plus , co dało nam poczucie, że mamy jeszcze inne możliwości rozwoju. Do wieczora pracowaliśmy nad własnymi projektami, które mamy przygotować po powrocie, a później spędziliśmy miło czas przy pożegnalnym ognisku.

29.05 był dniem wyjazdu. Po śniadaniu pożegnaliśmy się i każdy ruszył w swoją stronę, mając w sercu nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

Scroll to top
Skip to content