Wieczór międzykulturowy 28/01/2020

Międzykulturowość w społeczeństwie jest faktem i należy ją chronić i promować. Kierując się tą ideą, zorganizowaliśmy inne niż zawsze popołudnie w Klubie Osiedlowym Krąg, było ono pełne różnych kultur, ludzi, pomysłów, gier i wiedzy. Program obejmował gry integrujące, quizy wiedzy, taniec, śpiew, dyskusję oraz jedzenie. Grecja, Włochy, Turcja, Armenia, Rumunia i Ukraina połączyły siły, aby stworzyć piękny wynik międzykulturowej informacji i rozrywki.

Bardziej szczegółowo, pierwsza aktywność dotyczyła znanych pomników, zabytków i krajobrazów reprezentujących każdy kraj. Następnie zaproszono gości do połączenia każdego kraju ze stolicą. Później uczestnicy rysowali symbole przedstawiające każdy kraj, a także quiz-piosenka, czyli słuchanie pierwszych sekund piosenki i znajdowanie tytułu oraz piosenkarza. Dalej goście zostali zapytani o sławnych ludzi, żyjących lub nie, z każdego kraju. Na koniec otrzymali kartkę papieru z pytaniami dotyczącymi wiedzy ogólnej. Oczywiście po tych wszystkich czynnościach nadszedł czas na śpiew i taniec. Tańczyliśmy tradycyjne tańce tureckie i zbliżyliśmy się do każdej kultury i każdej cywilizacji. Daliśmy tym ludziom radość i możliwość spotkania się z nieznanym, nieodkrytym. Grupa studentów języka włoskiego zaśpiewała nam piosenkę „bella ciao”, tworząc przyjemną atmosferę. Wreszcie nie można pominąć różnych potraw oraz słodyczy z każdego kraju. Grecka Melomakarona została ponownie bardzo doceniona!

W ten sposób dzieliliśmy się z mieszkańcami stylem życia naszych krajów, naszą wiedzą i niektórymi faktami. Niewielu wiedziało na przykład, jak nazywają się pierogi w języku ukraińskim, czy Dracula z Rumunii był prawdziwą osobą, ile regionów mają Włochy, jaka jest populacja Turcji, kto powiedział słynne greckie zdanie „Wiem, że nic nie wiem„ oraz jaka jest oficjalna religia Armenii.

Z wielką przyjemnością i zaszczytem szerzyliśmy wartość wielokulturowości i chętnie zrobilibyśmy to ponownie!

Zacharoula Antoniou

Scroll to top
Skip to content