Przez żołądek do kultury – Spotkanie z Senegalem

W środę 14 września odbyło się kolejne międzypokoleniowe i międzykulturowe spotkanie z cyklu „Przez żołądek do kultury – Senegal” w gościnnych progach Osiedlowego Domu Kultury Krąg.

Tym razem zaprosiliśmy Cheriffa z Senegalu, który w swoim tradycyjnym stroju przybliżył nam ten egzotyczny z naszego punktu widzenia, kraj. Po wstępie geograficznym i rysie historycznym, mieliśmy okazję zapoznać się z tradycyjnymi instrumentami i zobaczyć tańce senegalskie. Co ciekawe, forma ekspresji różni się od tej naszej europejskiej, ponieważ mogliśmy zobaczyć, że każdy i każda bez względu na wiek i rolę społeczną, porusza się w wydawać by się mogło spontanicznym, choć przemyślanym tańcu, który angażuje wszystkie części ciała. Taniec jest sposobem komunikacji i wyrażania emocji. Nie ma w nim wstydu a kiedy tańczyć zaczyna ktoś, pozostali się do niego dołączają.

Na koniec mieliśmy okazję napić się tradycyjnej senegalskiej herbaty i spróbować tradycyjnego dania. Choć Cheriff na codzień nie gotuje (robią to jego żony), i nie było łatwo znaleźć składniki, przygotował nam pyszny ryż z rybą.

Prezentacje są częścią projektu Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka finansowanego ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Scroll to top
Skip to content