Bardziej niż rozrywkowy materiał do czytania, Bildungsroman czy powieści o dorastaniu służą młodym czytelnikom jako instrukcja, jak się zachowywać, a co ważniejsze, stanowią model dorastania. Szczególnie wśród klasyków skuteczność tej postaci Bildungsroman objawia się długowiecznością lub siłą przetrwania, często niosąc ze sobą specyficzne dla płci wyobrażenia o tym, co to znaczy być spełnioną dorosłą osobą. W szczególności odnoszą się one do wartości, które określają miejsce jednostki i jej ambicje w zawodach, społeczeństwie, a przede wszystkim w XIX wieku, w którym powstała większość ocalałego Bildungsroman, w obrębie małżeństwa i rodziny.
Dla młodych dziewcząt szczególne miejsce zajmują na wpół autobiograficzne Małe kobietki Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w czasie i po wojnie secesyjnej. Sama w sobie „Wielka amerykańska powieść” jest opowieścią, która przez pokolenia wielokrotnie przechodziła od babć przez matki do córek i poprzez kilka tłumaczeń wykracza poza anglojęzyczny świat. Opowieść jest również aktualna dzięki licznym adaptacjom kinowym i telewizyjnym, które interpretują fabułę zgodnie z dominującymi wartościami czasu, w którym była emitowana. Najnowszą z nich jest adaptacja Grety Gerwig z 2019 roku, która wyróżnia się, po pierwsze, powrotem do tekstu, aby stworzyć bardziej feministyczny, otwarcie wzmacniający kobiety scenariusz, a po drugie, przekształceniem zakończenia zgodnie z pierwotnymi intencjami Alcott, bez presji ze strony strategia marketingowa wydawcy.
Opisywany przez Alcott jako „domowy dramat”, Małe kobietki dostarcza czterech modeli wchodzenia w kobiecość, uosabianych przez cztery siostry March: romantyczną Meg, utalentowaną aktorkę, która wybiera szczęście w rodzinnym małżeństwie; tragiczna Beth, która wciela zjednoczoną rodzinę jako wieczna dziewczynka; oraz artystki Jo i Amy, które zmagają się między potrzebą absolutnego oddania rodzinie, a pogonią za swoim rzemiosłem na tradycyjnie męskich polach w poszukiwaniu nieuchwytnego „geniusza”. Piąty bohater wciela się w sąsiada Marchii, Theodore „Laurie” Laurence, zamożną sierotę i inny aspirujący artysta, który oferuje inną perspektywę dorastania i zewnętrzny, ale intymny wgląd w osiągnięcie kobiecości, grając rolę brata, zalotnika , a mąż, odpowiednio, z siostrami marca. Co ważne, druga część powieści, pierwotnie wydana osobno jako Dobre żony, w słynny sposób odbiega od pierwotnego zamiaru Alcott, by utrzymać Jo, opartą na niej, literacką starą pannę, wymuszoną przez jej wydawcę utożsamianie „fabuły małżeńskiej” z komercyjnym sukcesem.
„Małżeństwo jest propozycją ekonomiczną” – podkreślają w filmie dwie z czterech sióstr, a Gerwig pokazuje, jak ta dziewiętnastowieczna rzeczywistość przenika nie tylko romantyczne perspektywy Marszów, ale także sposób, w jaki realizują swoją sztukę. Ilustruje również, w jaki sposób strzeżenie głównie męskiej koncepcji geniuszu może być wykorzystane do wykluczenia gatunków kobiecych, które charakteryzują się kobiecością i domowością.
Warsztaty zatytułowane „Małe kobiety: Bildungsroman i modele dorosłości w XIX i XXI wieku” są organizowane w ramach programu integracyjnego krótkoterminowych wolontariuszy CIM Horyzonty 2022 ESC, z naciskiem na jedną z podstawowych wartości organizacji: wzmocnienie pozycji kobiet.
Jego procedura wygląda następująco: projekcja adaptacji Grety Gerwig z 2019 roku, aby widzowie mogli spojrzeć z lotu ptaka na modele kobiecości prezentowane przez siostry March oraz obiektyw, który zaoferowała Laurie Laurence, aby mogli zrozumieć zawiłości i motywacje stojące za każdą z nich. i określić, do których modeli czują się najbardziej zbliżeni. Na podstawie swojego wyboru w filmie, który nie jest ograniczony płcią, publiczność wybierze krótką, kuratorską antologię fragmentów poświęconych osobistemu i zawodowemu rozwojowi każdego z pięciu bohaterów. Na koniec, biorąc pod uwagę własne doświadczenia i wzór wyznaczony przez wybraną przez siebie postać, widzowie odpowiedzą na pytanie: „Co to znaczy być dobrze wychowaną młodą kobietą?”
Każdy bohater ma trzy rozdziały i siedem kopii antologii, które publiczność może przynieść do domu i przeczytać we własnym tempie. Wśród nich było duże zapotrzebowanie na siostry, które w filmie robiły karierę artystyczną, być może w ramach małżeństwa lub w zależności od niejednoznaczności zakończenia, niezależnie od instytucji małżeńskiej. Wybór Jo wyczerpał wszystkie siedem kopii, a publiczność prosiła o więcej, podczas gdy wybór Amy wyniósł sześć. Bardziej domowe i rodzinne Meg i Beth łączą się w czterech egzemplarzach obok romantycznej postaci Laurie, ale należy zauważyć, że ta ostatnia była często brana tylko w połączeniu z Jo lub Amy.
Odpowiedzi na pytanie zamieszczone w Mentimeter są bardzo różne: spora liczba odpowiadała, że dobrze wychowana młoda kobieta jest definiowana przez swoją niezależność, ale spora liczba również podkreśla fundament wartości, tym samym zrównując poglądy publiczności ze wszystkimi czterema siostrami. Ważna liczba wskazuje również, że, jak pokazują cztery modele, spełniona kobiecość jest definiowana na poziomie indywidualnym i różni się w zależności od osoby. Dokonuje się bardzo ważnej obserwacji, że w przeciwieństwie do swobód, jakie daje film, urzeczywistniona kobiecość w powieści jest nierozerwalnie związana z działaniem w ramach społecznych reguł i oczekiwań.