Raport z cyklu warsztatów z fizycznego dbania o siebie w okresie dojrzewania.

Wiosną 2021 roku w ramach projektu „NA ZDROWIE. Wychowanie do życia w zdrowiu poznańskich nastolatek i nastolatków” odbył się wiosenny cykl 8 warsztatów 2-godzinnych prowadzonych przez Mateusza Paczkowskiego w zakresie:
– jogowych ćwiczeń rozciągających dla nastolatków i nastolatek – 18, 25 marca 2021,
– ćwiczenia gimnastycznych ogólnorozwojowych w formie rytuałów tybetańskich relaksacyjnych  – 1, 8, 15, 22 kwietnia 2021.

Po zajęciach zostało nagrane video z instruktażem prowadzącego i psiaka Zorby :). Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń i dbania o siebie: https://www.youtube.com/watch?v=KdFq6m0LchE&t=590s


Kolejne spotkania dotyczyły
– warsztaty masażu klasycznego – 29 kwietnia 2021
– konsultacji indywidualne z anatomii i korekcji postawy, podczas których nastolatki radziły się bezpośrednio fizjoterapeuty a propos swoich postaw i jak dbać o organizm. – 13 maja 2021

W działaniach wzięło udział 12 osób, które pozytywnie oceniły polepszenie swojej postawy i kondycji oddechu. Rozmawiano też o zdrowych nawykach, nie tylko w ramach ćwiczeń i oddechu, ale i odżywiania i zapobiegania stresowi. Z ewaluacji w postaci anonimowej ankiety wiemy, iż 90 % uczestniczących było zadowolonych z zajęć, ale też 90 % z nich wolałoby uczestniczyć w nich na żywo, bo mają problem z mobilizacją dbania o swoje ciało w domu. Były też 2 głosy mówiące, że mimo atrakcyjności różnych technik ćwiczeń wywodzących się z kultury Dalekiego Wschodu, wolą ruszać się i bawić podczas gier zespołowych i wspólnych zabaw, co wzięliśmy pod uwagę w edycji jesiennej warsztatów.

Jesienny cykl z 2021 roku w ramach projektu „NA ZDROWIE. Wychowanie do życia w zdrowiu poznańskich nastolatek i nastolatków” zawierał 8 spotkań 2-godzinnych prowadzonych przez Paco i Fatimę, naszych wolontariuszy ESC, którzy uwielbiają sport i pracę z młodzieżą. Tym razem uzbieraliśmy grupę liczącą 10 osób.

Zgodnie z prośbami poprzednich uczestników a także z uwagi na zmianę grupy, na młodszą młodzież, zmieniliśmy charakter naszych warsztatów. Mieliśmy dużo gier i zabaw, które zachęcają do ruchu a także do zdrowego stylu bycia. Omówiliśmy poprawną postawę ciała, jak zachować higienę umysłu i ciała przy nauce online oraz korzyści z aktywnego trybu życia. Pracowalismy także na wzmocnieniu emocjonalnym osób, które uważały, że się nie nadają do sportów lub które wstydziły się swojego ciała.

Jesienią rzadko mieliśmy okazję wyjść na powietrze, ale kiedy tylko mogliśmy, poprzez zabawy grupowe, zintegrowaliśmy grupę oraz przekonaliśmy młodzież, że sport nie musi polegać na bieganiu w kółko. Nastolatkowie byli zachwyceni prowadzącymi jak i zabawami, dali nam 100% pozytywne informacje zwrotne i chcieliby kontynuować tego typu spotkania.

Projekt dofinansowany przez Wydział Oświaty UM Poznania #poznanwspiera

Scroll to top
Skip to content