Warsztaty o prawach człowieka i dialogu międzykulturowym

Warsztaty o prawach człowieka i dialogu międzykulturowym przygotował zespół wolontariuszy CIM Horyzonty z prowadzącą Olgą Stobiecką – Rozmiarek. Odbyły się 2 trzygodzinne spotkania w środę 20-go września.

Grupa 30 młodych osób z 2 poznańskich szkół z nauczycielkami wzięła udział  w części integracyjnej i następnie w grupach 5 – 6 osobowych podróżowała między wyspami, które symbolizowały: Tunezję, Chile i Niemcy, Algierię i Turcję, Ukrainę i Łotwę w postaci osób z nich pochodzących i symboli dot. tych krajów.

W ramach podsumowania warsztatów międzykulturowych zrealizowaliśmy Kahoot z 12 pytaniami dotyczącymi wszystkich 4 stanowisk z 7 Państwami.

Następnie odbył się warsztat poświęcony prawom człowieka.

Dla dzieci sporym wysiłkiem okazała się komunikacja po angielsku. Jednocześnie uczniowie wspierali się w tłumaczeniu. Spotkania z reprezentantami 7 krajów była świetną okazją do ćwiczenia języków, poznawania słów, geografii, historii, tradycji, kultury oraz samych wolontariuszy, którzy mają swoje pasje, wykształcenie i wykonują obecnie pracę wolontariacką w obszarze edukacji.

W podsumowaniu końcowym dzieci dzieliły się wrażeniami. Większość powiedziała, że wszystko było fajne i poznali podstawowe prawa człowieka. Nie narzekali na przedłużenie zajęć o 20 minut. Docenili formę spotkania: gry, ruch, rozmowy w obcym języku. Jedna z osób powiedziała, że to było ciekawe, bo to nie były tylko rozmowy. Była zabawa, ciekawostki i spora różnorodność ludzi i tematów. Same wychowawczynie również zauważyła spore ożywienie w grupie i zainteresowanie nawet wśród osób, które zazwyczaj nie są ciekawe nowych rzeczy czy doświadczeń. Na zakończenie zajęć wspólnie stworzyliśmy ścianę Życzliwości. W wielki most wpisaliśmy zwroty w różnych językach, które dobrze i miło słyszeć, które wprowadzają życzliwą i atmosferę. Ten wielki plakat wzięli ze sobą do szkoły. Nasz zespół był również zadowolony ze współpracy z grupą i wychowawczynią. Dzieci są chętne na kontynuację naszych spotkań.

Widoczne dla nas jest wyzwanie wielokulturowości. Przy barierze językowej łatwo o tworzenie grup, nieporozumienia i konflikty. W czasie naszych zajęć dzieci bardzo się zaangażowały. Większość się zaciekawiła i zaangażowała. W czasie zajęć w mniejszych grupkach, dzieci cudzoziemskie też zaczęły się dzielić swoim pochodzeniem. Także mamy poczucie, że to spotkanie z pewnością wsparło integrację grupy.

Uważamy, że łączenie gospodarzy wysp nawet z pozornie odległych od siebie miejsc daje spore możliwości i wnosi świeżość nam jako organizatorom i prowadzącym. Praca w parach pozwala wykazać podobieństwa między kulturami i związki między państwami, co pokazuje jak wszystkie obszary życia się przenikają.

Efektem dodanym spotkania jest wstępna deklaracja i chęć kontynuacji współpracy z większą ilością młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Projekt “Międzykulturowy Poznań” sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznanwspiera #EuropeanSolidarityCorps

Scroll to top
Skip to content