MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIE WE WŁOSZECH

Projekt #GETUPSTANDUP dobiega końca. Wchodzimy w ostatnią fazę projektową, w ramach której odbędą się trzy międzynarodowe kursy szkoleniowe. Relacja Enrique Alejandro Bobadilla Lopez z pierwszego międzynarodowego kursu szkoleniowego #GetUpStandUp w Marina Serra, czerwiec 2019

Obserwacje i myśli na temat mojego doświadczenia podczas kursu

 
Pomoc nigdy nie jest łatwa; Rozumiany z naszej perspektywy akt solidarności może nie mieć wpływu lub nawet wyrządzić dalsze szkody w sytuacji, dlatego bycie dobrze poinformowanym i dogłębne zbadanie pochodzenia problemu jest kluczowe dla rozwoju skutecznych strategii. Zdaniem aktywistów „Sfrutta Zero” bycie aktywistą-wolontariuszem, widzącym otaczające nas niesprawiedliwości i pragnącym dążyć do zmian i rozwoju naszych społeczności, posiada wiele wyzwań i zagrożeń.

Sfrutta Zero to grupa aktywistów z miasta Diritti de Sud w prowincji Nardò w południowych Włoszech, gdzie robotnicy sezonowi pracowali w warunkach podobnych do niewolnictwa, gdzie pracownicy z Afryki byli zatrudniani do pracy w obozach w nieludzkich warunkach, w sytuacjach łamiących podstawowe prawa człowieka, warunki pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie itp. 

Członkowie Sfrutta Zero zwrócili uwagę obywateli, jak i samorządów lokalnych na sytuację w Diritti a Sud i chociaż udało im się posunąć naprzód, poprawiając sytuację pracowników w tym regionie, tego rodzaju naruszenia prawa pracy nadal występują w różnych częściach Włoch i na całym świecie. To zachęca nas do przemyślenia tego, co wszyscy spożywamy każdego dnia i jak to umożliwia oraz utrwala ten rodzaj praktyki.

Sfrutta Zero promuje teraz produkcję sosu pomidorowego przy użyciu ekologicznych pomidorów, uprawianych bez użycia chemikaliów, w czystym i sprawiedliwym łańcuchu dystrybucji, który przynosi korzyści wszystkim uczestnikom, oferując imigrantom i mieszkańcom możliwość sprawiedliwego dochodu i dostępu do podstawowych praw. Aby to zrobić, musieli stawić czoła korporacjom i systemowi, który ich chroni. Poprzez poświęcenie swojego czasu i pracy oraz tworzenie sieci wśród innych działaczy, którzy robią to samo, udało im się stworzyć grupę aktywistów, rolników, kupców i obywateli zaangażowanych w sprawę.

Sytuacja ta powinna skłonić nas do zastanowienia się nad systemem produkcji, jaki mamy i jak to jest z prawami człowieka. Przypomniało nam, że nielegalni imigranci, migranci, uchodźcy, są jedynie konsekwencją tego systemu, który wspiera duże korporacje, a nie jednostki. Stajemy się częścią tego systemu od momentu zakupu produktów od tych dużych firm.

Dialog to także rodzaj aktywizmu: wskazywanie niesprawiedliwości i zapraszanie innych do myślenia o problemach, przed którymi stoją nasze społeczności i świat. Główną przeszkodą jest często brak zainteresowania ze strony społeczeństwa, jednak członkowie projektu „OPEM” i metodologii „Street Debate” zdając sobie sprawę z tego problemu, zaczęli kampanię, podczas której podchodzą do ludzi na ulicy za pomocą plakatów z prowokacyjnymi zwrotami, budząc ciekawość ludzi i wykorzystując tę okazję do rozpoczęcia debaty.

Kurs w Marina Serra, a także inne tego typu programy mają dużą wartość i znaczenie nie tylko dla refleksji, ale są okazją, aby usłyszeć, jak inni pokonali przeszkody w swoich projektach. To zachęca nas do tworzenia nowych strategii, które mogą działać w naszej miejscowości. Kurs stanowi również nieocenioną okazję do nawiązania kontaktów z innymi osobami, które mogą być zaangażowane w sprawy podobne do naszych. 

Scroll to top
Skip to content