Cultivating Human Nature

to szkolenie dla pracowników młodzieżowych,które zgromadziło uczestników z 7 państw: Grecji, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Turcji i Polski, którzy przez 7 dni odkrywali własne zasoby, poznawali mechanikę psychiki i odbudowywali pewność siebie za pomocą narzędzi wykorzystujących środowisko przyrodnicze

Szkolenie to bazowało na innowacyjnym i interdyscyplinarnym podejściu psychologicznym, inspirowanym przyrodą i ludzkim potencjałem. Podejście to skupia się na zdolności ludzi do życia w pełni. Pełnia zaś to zdolność danej osoby to bycia sobą, rozpoznania swoich wewnętrznych zasobów, potencjału, umiejętności, darów i celu w życiu oraz wykorzystania ich do rozwoju własnego, młodych ludzi, z którymi pracuje oraz swojej społeczności.

Według twórcy tego podejścia, Bill Plotkina, nasze umysły posiadają niesamowite zasoby, zadziwiający potencjał i głębię, o których możemy nawet nie wiedzieć, dopóki nie odkryjemy dostępu do nich, nie nauczymy się, jak je kultywować i wprowadzić w nasze codzienne życie.

W ramach niniejszego szkolenia uczestnicy uzyskali dostęp do tej głębi i potencjału, zwanego czterema obliczami siebie lub czterema wymiarami naturalnej pełni, a także do tzw. subosobowości – fragmentarycznych części psychiki, powstałych w wyniku psychicznych niedostatków w dzieciństwie. Mogli zatem uzyskać lepszą samoświadomość, odzyskać poczucie własnej wartości oraz poznać narzędzia, jak radzić sobie ze wspomnianymi subosobowościami, które często hamują w osiągnięciu pełnego potencjału.

Wierzymy, że przyczyni się to do poprawy jakości pracy z młodzieżą, tylko bowiem mając dostęp do własnych zasobów i kultywując swoją pełnię i równowagę emocjonalną, można wspierać młodych ludzi w ich rozwoju i w ich osiąganiu pełni.

O jakości najlepiej powiedzą słowa samych uczestników (przetłumaczone z języka angielskiego):

“Jestem wystarczająco dobra to mantra, która pozostanie ze mną na długo po zakończeniu szkolenia. To jest coś, co zabrałam ze sobą do domu. Był to 1 tydzień terapii tak mocnej, że dała mi to poczucie [bycia wystarczająco dobrą] i zrozumienie siebie.”

“Projekt Cultivating Human Nature był dla mnie doświadczeniem transformacyjnym. Poezja, przyroda, ludzie, wędrówki, taniec, dzielenie się. Wszystko połączone razem, aby stworzyć magię. Wyjechałam z tego projektu jako lepsza wersja siebie. Lżejsza i szczęśliwsza. Niesamowite i wyjątkowe doświadczenie!”

“Ten projekt był naprawdę wyjątkowy. Uwielbiałam odkrywanie siebie poprzez wędrówki pośród natury, łączenie się z moim sercem, ceremonie i spotkanie z pięknymi istotami. To był bardzo intensywny [projekt] i nie zawsze łatwy, ponieważ był wypełniony prawdą. To był bardzo dobry czas i nauczyłam się dużo. Jestem bardzo wdzięczna.”

“Gdy zgłosiłam się na ten projekt, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Spodziewałam się spędzania sporo czasu w naturze, co uwielbiam, i dialogu ze sobą, a także kontaktu z innymi stworzeniami i ludźmi myślącymi podobnie. Nie spodziewałam się, że zajdę tak głęboko, że ujawni się tyle mojego wewnętrznego krytyka i zranionego dziecka. Czułam, że poznanie tych części siebie i zaoferowanie im współczucia i docenienia sprawiło, że stałam się świadoma swojej pełni, a przez to jestem w stanie ucieleśnić ją bardziej. Jestem wdzięczna za spotkanie tylu wspaniałych ludzi i poznanie ich historii i opinii – taki rodzaj interakcji działa na mnie odżywczo. Dla mnie Cultivating Human Nature było początkiem niekończącej się podróży do wnętrza siebie, podróży, która pozwala mi rozkwitać i osiągać coraz większą pełnię, która prowadzi mnie do dzielenia się moimi talentami z innymi”.

Projekt jest realizowany przez Centrum Inicjatywm Międzykulturowych HORYZONTY i współfinansowany przez Unię Europejską

Scroll to top
Skip to content