Indonezja: Przez żołądek do kultury

Lokalne media łazarz.pl napisały o naszym wydarzeniu 23-02-2022 „Indonezja: Przez żołądek do kultury” w Klubie Krąg. Oto kilka pierwszych części artykułu:

O tym, że kraj ten położony jest na ok. 17 tysięcy wyspach i jest 14. na świecie pod względem powierzchni można było się przekonać podczas kolejnego spotkania z cyklu „Przez żołądek do kultury”.

Od pięciu lat Centrum Inicjatyw Międzykulturowych „Horyzonty” organizuje cykliczne spotkania w ramach cyklu „Przez żołądek do kultury”, podczas których można poznać kulturę różnych krajów i spróbować przysmaków m.in. z Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii a nawet z Iranu, Indii, Japonii, Iraku czy Meksyku.

Tym razem przyszedł czas na Indonezję, o której opowiedział Viddy Ranawijay, student europeistyki ostatniego roku studiów magisterskich.

– Studiowałem europeistykę w trzech krajach: Francji, Holandii i teraz w Polsce. W ubiegłym roku studiowałem w Krakowie, przez pierwszy semestr w ramach programu mobilności. Na początku nie spodziewałem się niczego po Polsce, ale Wasz kraj zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, do tego stopnia, że zakochałem się do lokalnej kultury, dlatego zdecydowałem się wrócić do Polski, tym razem do Poznania, ale również do Krakowa, gdzie wkrótce rozpocznę ostatni semestr na Uniwersytecie Jagiellońskim.. Prawdopodobnie zostanę tu do sierpnia, nie planuję jeszcze zostać dłużej, ale jestem otwarty na wszelkie szanse i możliwości, więc kto wie – mówi Viddy Ranawijay.

A jak podoba się Polska i Poznań?

– Poznań to urocze miasto, dobrze skomunikowane. Czasem wydaje się bardziej niemieckie niż polskie. Uwielbiam spacerować po Starym Mieście. Uwielbiam bary mleczne – jest tam dobre i tanie jedzenie. Jest tu bardzo dużo przyjaznych ludzi. Cieszę się, że możecie swobodnie dyskutować o sprawach bieżących, krytykować rząd. U nas w Indonezji to jest temat tabu, nie możemy o tym mówić publicznie. Polska mocno się zmieniła w ciągu ostatnich trzech dekad. Uważam, że kraj stał się bardziej demokratyczny – uważa Viddy Ranawijay.

Podczas spotkania z cyklu „Przez żołądek do kultury”, które odbyło się w ostatnią środę lutego w Klubie Osiedlowym „Krąg” niecodzienny gość przygotował ciasto Martabak Telur.

– Ciasto to składa się z jajka i warzyw zawiniętych w sajgonki. Przygotowałam też Piscok (skrót od Pisang Coklat, czyli banan i czekolada), składa się z pasty bananowo-czekoladowej owiniętej również w sajgonki – opowiada Viddy Ranawijay.

A jakim państwem jest Indonezja?

– To duży kraj archipelagowy w Azji Południowo-Wschodniej. Nasz archipelag obejmuje ponad 17 000 wysp. Mamy ponad 273 miliony mieszkańców, ponad 700 zidentyfikowanych języków regionalnych i ponad 300 grup etnicznych. Oprócz różnic, które mamy, jesteśmy zjednoczeni jako jedno, jak opisuje to filozofia naszego kraju „Bhinneka Tunggal Ika”, co oznacza „Jedność w różnorodności”. O Indonezji jest dużo do powiedzenia, więc proponuję samemu zobaczyć jej piękno – podsumowuje Viddy Ranawijay.

Aby przeczytać cały artykuł, odwiedź: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=15292 (VR)

Scroll to top
Skip to content