„Teatr Forum – teatr współtworzony przez jeżyckie dzieci i młodzież, dotyczący ich codzienności” to działanie, które zrealizowaliśmy w listopadzie i grudniu 2020r.
W ramach projektu wykorzystaliśmy potencjał dramy stosowanej i technik Teatru Forum (teatru obrazu i improwizacji) do przyjrzenia się, jak młodzi ludzie korzystają z sieci w trudnych czasach pandemii, jak sieć i zdalne nauczanie wpływają na ich codzienność i relacje ze sobą i z otoczeniem.
Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty we współpracy z Radą Osiedla Jeżyce ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań.
.
Dlaczego taki projekt?
● chcieliśmy zadbać o dobrostan dzieci i młodzieży z klas 5 – 7 w czasie zwiększonej aktywności nauki i zabawy zdalnej;
● dostarczyć wiedzy na temat higieny technologicznej w dobie nauki online w czasie Pandemii;
● zaproponować możliwości bezpiecznego redukowania stresu poprzez pracę z ciałem, oddechem z elementami zabawy teatralnej;
● przyczynić się do kształtowania postawy troski o własne zdrowie i budowania nawyków dbania o swój dobrostan;
● wypracować materiał dydaktyczny do pracy dla wychowawców/czyń w temacie dbania o swój dobrostan w dobie zdalnego nauczania;
.
W ramach projektu zrealizowaliśmy:
Badania diagnostyczne o sytuacji młodzieży z 5-7 klas szkoły podstawowej w czasie pandemii.
20 godzin warsztatów dramowych z praktykami dramy w oparciu o techniki Teatru Forum, w celu przygotowania scenariusza do spektaklu online na temat życia w pandemii
Sesję zdjęciową, fotostory do scenariusza.
.
W wyniku podjętych działań powstał:
1) Raport z badań diagnostycznych o sytuacji młodzieży z 5-7 klas szkoły podstawowej w czasie pandemii. Dostęp do niego tutaj.
2) “Taki to stan…” scenariusz dla osób pracujących z młodzieżą z 5 – 7 klas, dotyczący dobrostanu w czasach pandemii. Dostęp do niego tutaj.
3) “Taki to stan…” scenariusza spektaklu online, odpowiadający na potrzeby zdiagnozowane w czasie badań wśród młodzieży.
.
Zapraszamy do fotorelacji Loïc’a Fourrey’a, który udokumentował nasz twórczy proces na zdjęciach i w krótkim tekście.
Relację Loïc’a po angielsku znajdziesz tutaj.
Galerię zdjęć z drugiego planu znajdziesz tutaj:
.