Taki to stan…o młodzieży w pandemii – podsumowanie projektu

 „Teatr Forum – teatr współtworzony przez jeżyckie dzieci i młodzież, dotyczący ich codzienności” to działanie, które zrealizowaliśmy w listopadzie i grudniu 2020r.

W ramach projektu wykorzystaliśmy potencjał dramy stosowanej i technik Teatru Forum (teatru obrazu i improwizacji) do przyjrzenia się, jak młodzi ludzie korzystają z sieci w trudnych czasach pandemii, jak sieć i zdalne nauczanie wpływają na ich codzienność i relacje ze sobą i z otoczeniem.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty we współpracy z Radą Osiedla Jeżyce ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań.

.

Dlaczego taki projekt? 

● chcieliśmy zadbać o dobrostan dzieci i młodzieży z klas 5 – 7 w czasie zwiększonej aktywności nauki i zabawy zdalnej; 

● dostarczyć wiedzy na temat higieny technologicznej w dobie nauki online w czasie Pandemii; 

● zaproponować możliwości bezpiecznego redukowania stresu poprzez pracę z ciałem, oddechem z elementami zabawy teatralnej; 

● przyczynić się do kształtowania postawy troski o własne zdrowie i  budowania nawyków dbania o swój dobrostan; 

● wypracować materiał dydaktyczny do pracy dla wychowawców/czyń w temacie dbania o swój dobrostan w dobie zdalnego nauczania; 

.

W ramach projektu zrealizowaliśmy:

Badania diagnostyczne o sytuacji młodzieży z 5-7 klas szkoły podstawowej w czasie pandemii.

20 godzin warsztatów dramowych z praktykami dramy w oparciu o techniki Teatru Forum, w celu przygotowania scenariusza do spektaklu online na temat życia w pandemii

Sesję zdjęciową, fotostory do scenariusza. 

.

W wyniku podjętych działań powstał:

1) Raport z badań diagnostycznych o sytuacji młodzieży z 5-7 klas szkoły podstawowej w czasie pandemii. Dostęp do niego tutaj.

2) “Taki to stan…”  scenariusz dla osób pracujących z młodzieżą z 5 – 7 klas, dotyczący dobrostanu w czasach pandemii. Dostęp do niego tutaj.

3) “Taki to stan…” scenariusza spektaklu online, odpowiadający na potrzeby zdiagnozowane w czasie badań wśród młodzieży.

.

Zapraszamy do fotorelacji Loïc’a Fourrey’a, który udokumentował nasz twórczy proces na zdjęciach i w krótkim tekście.

Relację Loïc’a  po angielsku znajdziesz tutaj.

Galerię zdjęć z drugiego planu znajdziesz tutaj:

.

Scroll to top
Skip to content