Polish Cafe z CIM Horyzonty w październiku

Po wielu tygodniach przyglądania się organizowanym przez Karolinę i Justynę z Polish for You spotkań polskojęzycznych dla poznaniaków- przybyszów i poznaniaków -Polaków, postanowiliśmy spróbować swoich sił i zorganizować Polish Cafe w naszej Strefie Do_ Wolności. Polish Cafe to przestrzeń, „w której Ci pierwsi uczą się polskiego i przychodzą na #polishcafe, żeby mieć kontakt z żywym językiem; ci drudzy przychodzą na #polishcafe, żeby poznawać tych pierwszych i być dla nich przewodnikami po języku polskim i kulturze polskiej. Spotkania te to dobry punkt wyjścia do interesującej rozmowy, nowej znajomości, miłego wieczoru.”

Pierwsze spotkanie Polish Cafe w CIM Horyzonty spotkało się z pozytywnym przyjęciem i sporym odzewem. Na Nowowiejskiego przybyło około 30 gości różnej narodowości. Pierwsi przybyli zaangażowali się szybko w sprawne ustawienie krzeseł i przygotowanie stanowiska z napojami (kawa i herbata). Na stole pojawiły się również ciastka. Rozpoczynając spotkanie poprosiliśmy uczestników o napisanie swoich imion na improwizowanych identyfikatorach, tak aby wszyscy mogli łatwo zapoznać się z  grupą. Po krótkim przedstawieniu się przybyłych zauważyliśmy, że mamy w grupie około 10 polskich „nativów” co pozwoliło rozmawiać również w mniejszych grupach. Zaczęliśmy rozmawiać po polsku, a tematom nie było końca.

Niektórzy znający już dobrze nasz język prosili, by korygować ich błędy, inni nowo przybyli uśmiechając się nieśmiało, za pomocą gestów powoli nawiązywali rozmowę. Wszyscy mówili, słuchali i uczyli się nowych słów oraz pojęć, część osób wymieniła się kontaktami. W spotkaniach Polish Cafe najfajniejsze jest to, że niezależnie od poziomu znajomości języka, każdy jest wciągnięty w ciekawą konwersację, bo jak wiadomo – jak się chce, to można się dogadać z każdym. Planowe półtorej godziny spotkania zleciało bardzo szybko, więc je nieznacznie przedłużyliśmy, ponieważ nikomu nie spieszyło się do kończenia pogaduch. Na zakończenie uczestnicy pomogli nam po wszystkim posprzątać i zaoferowali swoją pomoc przy organizacji kolejnych Polish Cafe. 

Drugie spotkanie, które odbyło się w poniedziałek, było spotkaniem o wiele bardziej kameralnym, co wskazuje wyraźnie na preferencje względem różnych dni tygodnia wśród uczestników. Tym razem spotkaliśmy się przy jednym wspólnym stole, gdzie spotkały się osoby o bardzo różnym poziomie języka. Znowu nie staliśmy z zegarkiem w ręku, a dostaliśmy przemiłą pomoc na koniec. Atmosfera na obu spotkaniach była niezwykle przyjazna i pozytywna – zapraszamy na kolejne spotkania! Dziękujemy również Vampkowi, Agnieszce i Yosr za pomoc w organizacji spotkań. Najbliższe Polish Cafe z CIM Horyzonty odbędzie się w piątek 4 listopada o godzinie 18.00 przy ul. Nowowiejskiego 15, więcej informacji w wydarzeniu: https://fb.me/e/3GEHLSqoE, do zobaczenia!

Scroll to top
Skip to content